указатель этикеток  ▪  указатель имён муз. автомат  ▪  избранное  ▪  участники  ▪  помощь  ▪  о сайте  ▪ english

Главная > . . > Книги > Когда в нас врежется комета - из истории Говорящих Машин

Лучшие экспонаты  |  Комментарии  |  Поиск


Когда в нас врежется комета - из истории Говорящих Машин
 

 
Когда в нас врежется комета - из истории Говорящих Машин
 
    отзеркалить
 
Когда в нас врежется комета - из истории Говорящих Машин
 
 увеличить       отзеркалить
 

подробности

на других языках: EnglishČesky

 Сохранить JPG файл Сохранить JPG файл Печать изображения Послать электронную открытку


Базовый фонд 
[en]by Bergmanová, Gössel, Kaiser, Korán, Kroutvor, Sator

This is the book size catalog of an exhibition sponsored by Prazská Energetica AS. in Prague in 2003. Full color glossy illustrations of gramophones, phonographs, labels, rare needle tins, catalogs, picture discs, old 78rpm record sleeves, contemporary posters, paintings, etchings and photographs. There are two versions of the book on Czech and English languages. Translations were made by Nora Hamplová and Gerald Turner.

100 Pages, illustrated, soft cover (22x22cm)

Czech version ISBN 80-86010-70-8
English version ISBN 80-86010-71-6

[de]by Bergmanová, Gössel, Kaiser, Korán, Kroutvor, Sator.

Katalog einer Ausstellung, die 2003 in Prag von Prazká Energetica gefördert wurde. Wunderbare Vierfarben-Hochglanz-Illustrationen von Grammophonen und Walzengeräten, Etiketten, Nadeldosen, Katalogen, Schellack-Hüllen, Alben-Deckeln, Bildplatten, sowie zeitgenössischen Plakaten, Ölgemälden, Stichen und Photographien. Es gibt zwei Versionen des Buches in tschechischer und englischer Sprache. Übersetzungen wurden von Nora Hamplová und Gerald Turner gemacht.

100 Pages, illustrated, soft cover (22x22cm)

Tschechische Version ISBN 80-86010-70-8
Englische Version ISBN 80-86010-71-6

[cs]Až kometa šlehne nás, pěli a nahrávali na zvukové nosiče zhruba před sto lety žižkovští Sokolové pod taktovkou kapelníka Arnošta Hermana. Jejich píseň pojmenovala výstavu, která zahrnuje nejen historii zvukového záznamu. Výběr exponátů ze dvou velkých soukromých evropských sbírek (Gabriela Gössela z Prahy a Wilfrieda Satora z německého Winnendenu) spolu s ukázkami z výtvarného umění z mnoha státních a soukromých sbírek nabízí pohled na začátky moderní populární hudby, všední dny „jazzového věku“ v českých zemích ve dvacátých a třicátých letech minulého století ... K dispozici jsou dvě verze knihy v českém a anglickém jazyce. Překlady provedla Nora Hamplová a Gerald Turner.
Výstavní síň Mánes, Praha, 7. 11. 2003 – 15. 2. 2004

100 Pages, illustrated, soft cover (22x22cm)

Česká verze ISBN 80-86010-70-8
Anglická verze ISBN 80-86010-71-6

Из коллекции Юрия Берникова
Имя: Когда в нас врежется комета - из истории Говорящих Машин
Дополнительная информация:
Издание (-я): Книги
Дополнительные ключевые слова:  
Размер файла: 37.6 KB | 532x530 px | JPG файл: 4.8 MB
Просмотров: 9998 | Загрузок: 70 | JPG файл: 6
Рейтинг: 2.00 (1 голосов)
Добавлено: bernikov | 17.01.2007 21:17 | Последнее редактирование:  bernikov | 27.07.2018 03:46
 
 
Автор Комментарий
Юрий Берников (bernikov)
Администратор
[cs]Až kometa šlehne nás / z historie zvukového záznamu[en]When the Comet Hits Us / From the History of Talking Machines
[cs]Výstavní síň Mánes, Praha,
7. 11. 2003 – 15. 2. 2004

Až kometa šlehne nás,
pěli a nahrávali na zvukové nosiče zhruba před sto lety žižkovští Sokolové pod tak-tovkou kapelníka Arnošta Hermana. Jejich píseň pojmenovala výstavu, která zahrnuje nejen historii zvukového záznamu. Výběr exponátů ze dvou velkých soukromých evropských sbírek (Gabriela Gössela z Prahy a Wilfrieda Satora z německého Winnendenu) spolu s ukázkami z výtvarného umění z mnoha státních a soukromých sbírek nabízí pohled na začátky moderní populární hudby, všední dny ???jazzového věku“ v českých zemích ve dvacátých a třicátých letech minulého století.

Celý výstavní projekt se rozvinul do jakési sondy do dobové každodennosti, jak ji uchovaly reklamní cedule a plakáty, plechové krabičky na gramofonové jehly, etikety a obaly gramodesek a vlastní gramofonové přístroje v nejrůznějších velikostech a podobách. Mezi těmito ???gramofonovými“ exponáty co do počtu kusů převládají především vizuálně atraktivní plechové krabičky na gramofonové jehly s nejrůznějšími dobovými motivy, pak reklamní cedule na jehly, pohlednice firem vyrábějících jehly,…

Dále je z obou soukromých sbírek vybrán celý sortiment gramodesek, od nejmenších o průměru 5 cm, až po největší o průměru 60 cm – ukázky cca 50 zajímavých exemplářů; vyrobených z nerůznějších materiálů, také etikety a obaly gramodesek, příklady 500 zajíma-vých barevných etiket české provenience. Nedílnou součástí výstavy jsou samozřejmě první alba na gramodesky (secesní provedení, zdobené, malované, na způsob šperkovnice), reklamy prodejců, katalogy výrobců gramodesek, plakáty. V neposlední řadě jsou to pak vlastní gra-mofonové přístroje v nejrůznějších velikostech a podobách, včetně modelů převlečených za květinu v truhlíku, piano, sošku Buddhy, sloupkové hodiny atd.

Pomocí ukázek moderního výtvarného umění především z prostředí kaváren, tančíren a barů (J. Zrzavý, M. Kopf, A. Hoffmeister, R. Kremlička, P. Kotík, H. Boettinger, S. Máchal, J. Čapek, K. Černý, O. Gutfreund. O. Švec, B. Stefan,...) se výstava snaží nabídnout pohled do světa společnosti první poloviny 20. století. Malý soubor, který byl sestaven, je směsí růz-norodých stylových inspirací. V zásadě v něm ale převažují varianty více či méně realistické-ho zobrazení. Výběrem obrazového doprovodu Gallery volně navazuje na své nedávné vydání knihy Vademecum / Moderní umění v Čechách a na Moravě 1890-1938.

K výstavě vychází obrazový katalog v české a anglické verzi, s hlavním textem autora výstavy Gabriela Gössela (G. Gössel už šestým rokem uvádí každý týden své pořady v Českém rozhlase, pravidelně přispívá do týdeníku Rozhlas a časopisu Audio a je autorem knihy Fonogram, Radioservis, Praha 2001), s předmluvou Josefa Kroutvora a kratšími tematickými texty dalších autorů - Vladimíra Kaisera, ředitele Archivu města Ústí nad Labem, Jaroslava Kořána, Marie Bergmanové a Wilfrieda Satora. Projekt samozřejmě doprovází další tiskoviny jako pohlednice, plakáty, kalendáře...

K exponátům se přirozeně připojilo promítání filmů, samozřejmě reprodukovaná i živá hudba a řada dalších doprovodných programů. Vrátí nás do doby vzniku vystavených sbírek, do doby boomu zábavné populární hudby - nové, demokratické masové spotřební kultury - zvukového hudebního filmu, literatury, nočních barů, tanců, hvězd, trampingu, ale i moderní architektury či literatury. Organizaci těchto pořadů zajišťuje Trans Media.
Na všechny doprovodné programy vstup po předložení platné vstupenky na výstavu.
Na jednotlivé tematické cykly budou v prodeji permanentní vstupenky.

The comment is taken from here
[en]The Exhibition Mánes, Prague,
7. 11. 2003 – 15. 2. 2004

When the Comet Hits Us
So sang the Žižkov Sokol Band as they played into a recording machine about a hundred years ago under the baton of band leader Arnošt Herman. The title of their song has been used for this exhibition that deals with more than the history of sound recording. The selection of exhibits from two major European private collections (Gabriel Gössel of Prague and Wilfried Sator of Winnenden in Germany) and works of art from many state and private collections offers a picture of the beginnings of modern popular music and everyday life in the Czech “jazz age” of the 1920s and 1930s

The entire exhibition project developed into a kind of window onto the daily life of those days as reflected in advertisements, gramophone needle tins, gramophone labels and actual gramophones and phonographs of all shapes and sizes. Numerically speaking, the largest section of the actual gramophone exhibits consists of visually attractive gramophone needle tins with all sorts of period motifs, followed by advertisement posters for gramophone needles, and postcards issued by gramophone-needle firms…

The two private collections provided a whole selection of gramophone recordings –about 50 in number – ranging in size from 5 cm to 60 cm in diameter and made from various materials, plus record labels and covers, including 500 interesting coloured labels of Czech origin. An essential part of the exhibition are the first gramophone-record albums (including art nouveau designs, decorated and painted types, “jewellery-case” varieties), as well as retailers’ advertisements, gramophone record catalogues and advertising posters. Last but not least is the actual reproduction equipment of all shapes and sizes, including gramophones in disguise: – a pot plant, a piano, a Buddha statuette, a pillar and scroll clock, etc.

The exhibition seeks to provide a glimpse of the society of the first half of the 20th century, particularly café, dance hall and bar settings, through works of modern art (J.Zrzavý, M.Kopf, A.Hoffmeister, R.Kremlička, P.Kotík, H.Boettinger, S.Máchal, J.Čapek, K.Černý, O.Gutfreund. O.Švec, B.Stefan and others). The small selection of works is a mixture of different styles, although more or less realistic representation prevails.

An exhibition catalogue has been published in Czech and English versions, the main text of which is by the exhibition’s initiator Gabriel Gössel (who has presented a weekly programme on Czech Radio for the past six years and is a regular contributor to leading journals and the author of a book on phonograms), plus an introduction by Josef Kroutvor and brief texts on specific topics by a number of authors: Vladimír Kaiser, the Director of the Ústí nad Labem Municipal Archive, Jaroslav Kořán, Marie Bergmanová and Wilfried Sator. In addition there are postcards, posters, calendars and other printed matter with reproductions of the exhibits.

An integral part of the exhibition are video projections, live and reproduced music and various accompanying programmes that transport the visitor back in time to the period of the exhibits, the boom time of popular music – new, democratic, mass consumer culture – sound films with music, night bars, dance halls, stars of entertainment, but also modern architecture and literature. These programmes have been produced by Trans Media.
Entrance to all the accompanying programmes is free on presentation of a valid ticket to the exhibition. Season tickets will be sold for series on specific topics.

The comment is taken from here
  17.01.2007 21:30
Offline Профиль пользователя Послать сообщение участнику    
Николай Миляев (vyalceva)
Участник

Комментарии: 37
Регистрация: 10.04.2007
опечатка
Исправьте опечатку: "врежЕтся".
  24.03.2015 21:20
Offline Профиль пользователя Послать сообщение участнику http://vyalceva.net    
 
 

О сайтеУсловия использованияКонфиденциальностьСсылкиПишите намГостевая